Som privatist kan du klage på resultat etter skriftlig eksamen og på formelle feil ved ikke-skriftlig eksamen.
Klagefrist er 10 dager etter karakteren er publisert i privatistportalen.
Klage på resultat etter skriftlig eksamen
Når karakter for skriftlig eksamen har blitt publisert, kan du sjekke resultatet under “Mine eksamener” i Privatistportalen ved å klikke på det aktuelle faget.
Under karakteren vil du se en “Send inn klage”-knapp. Denne knappen er synlig i ti dager, i samsvar med klagevinduet.
Når du har klikket på knappen “bekreft” blir klagen sendt inn umiddelbart. Du vil se at det vises et nytt menypunkt med navnet: Mine klager på profilen din. Klikk på menypunktet for å vise klagen du har sendt inn.
Resultat etter klage vil vises i menypunktet "Mine klager". Der vil den nye karakteren være synlig i kolonnen “Ny karakter”. Under “Resultat" står det hvorvidt karakteren har blitt endret eller ei.
Klage på formelle feil etter muntlig, muntlig-praktisk og praktisk eksamen
Du kan ikke klage på karakteren, bare på formelle feil som har blitt gjort under avviklingen av eksamen. Formelle feil kan for eksempel være at det manglet utstyr, at utstyret ikke virket, sensor som ikke kom tidsnok eller andre uforutsette ting som du ikke selv er skyld i. Det er viktig at du begrunner hvordan du mener at den formelle feilen fikk betydning for karakteren din.
Du kan ikke registrere klage på formelle feil i privatistportalen. Klage på formelle feil må sendes inn via Nordland fylkeskommunes eget klageskjema.
Send inn klage